Google SketchUp چیست؟

Google SketchUp  یک برنامه برای طراحی مدل های 3بعدی است که کار با آن بسیار ساده است و امکانات بی نظیری دارد که در اینجا به معرفی آن می پردازیم.
شما براحتی می توانید خانه، دکوراسیون خانه و یا هر چیزی را که تصور کنید در Google Sketchup طراحی کنید و یا از انبار تصاویر 3بعدی داونلود کنید، طرح های ساختمانی خود را در Google Earth قرار دهید یا برای اجرا چاپ کنید.

 

 

ابتدا برنامه Google Sketchup را از لینک زیر دانلود کنید.

 

 

آموزش استفاده از برنامه:


استفاده از Google sketchup بسیار راحت است و بسیاری از کاربران در دقایق اولیه استفاده از آن را به سرعت یاد می گیرند در هر حال آموزش های تصویری زیادی نیز در این قسمت برای کاربران قرار داده شده که می توانید آنها مشاهده کنید. 

طرح ها را بصورت آنلاین دریافت کنید


شما می توانید طرح خود را بسازید یا از آرشیو طرح ها دانلود کنید، تمامی افرادی که از این برنامه استفاده می کنند طرح های خود را برای استفاده دیگر کاربران به اشتراک قرار می دهند. 

تاریخچه:


Sketchup توسط یک شرکت تازه تاسیس Last Software @ طراحی شد که در سال 1999 کار خود را شروع کرده بودند.

Sketchup اولین بار در آگوست 2000 بعنوان ابزار طراحی 3بعدی چند منظوره منتشر شد. و در همان سال جایزه برگزیده انجمن اولین نمایشگاهی که در آن شرکت کرده بود را دریافت کرد. و بلافاصله جای خود را در بازار معماری و صنعت طراحی ساختمان باز کرد و تغییراتی در برنامه بر اساس خواسته های کاربران حرفه ای ایجاد کرد.


دلیل موفقیت زود هنگامش چیزی نبود جز یادگیری سریع برنامه، برنامه های مشابه دیگر زمان بسیار بیشتری طول می کشید تا کاربران نحوه استفاده از آنها را آموزش ببینند.

و در ورژن 6 Sketchup امکانات بیشتری به برنامه خود اضافه کرد که بر محبوبیتش افزود.

در 14 مارس 2006 گوگل پس از معرفی پلاگین این برنامه برای Last Software ,Google Earth را خرید.
در ژانویه 2007، 6 Sketchup با امکانات جدید و نسخه beta گوگل SketchUp LayOut به بازار آمد. SketchUp LayOut شامل ابزار کاربردی 2بعدی و همچنین ابزار نمایش 2بعدی است که کار را برای معرفی طرح ها برای کاربران حرفه ای راحت تر می کند چنانکه آنها نیاز ندارند برای معرفی طرح ها به ابزارهای برنامه های دیگر پناه ببرند.

در فوریه همان سال نسخه تکمیلی منتشر شد که باگ های برنامه تصحیح شده بود اما امکانات جدیدی ارائه نشد.

و در نوامر2008، 7 Sketchup با امکانات بهبود استفاده آسان، یکپارچگی امکانات برنامه با انبار 3بعدی گوگل ، و امکانات متنوع دیگرمنتشر شد.
نسخه 8 این برنامه در آغاز سال جدید میلادی 2012 برای دانلود روی سایت گوگل قرار گرفت.

 

 

پس بطور کلی می توان گفت:


گوگل Sketchup نرم افزاری است برای مدل سازی سه بعدی از هر آنچه شما تصور کنید شامل : خانه ی شما ، روبات های قاتل ، لوازم منزل ، درختان و ... ! معماران و مهندسین از آن جهت طراحی ساختمان ها استفاده می کنند. چوبکاران برای نقشه کشی پروژه های خود از آن بهره می گیرند. و عده ای نیز از آن جهت طراحی دکوراسیون داخلی و چیدمان آن استفاده می کنند.SketchUP برای یادگیری بسیار ساده است ، دو ورژن free و Pro آن موجود می باشد و همچنین کار کردن با آن بسیار لذت بخش تر از کارکردن با نرم افزارهای بسیار پیچیده می باشد. همچنین شما می تونید از اون در جهت مدل سازی برای نرم افزار Google Earth استفاده کنید.


Google SketchUp حقیقتا سریع ترین و در عین حال ساده ترین نرم افزار برای طراحی و  سه بعدی کردن ساختمان تا به امروز است.

قابلیت های ویژه این نرم افزار در زمینه نمایش پرسپکتیوهای انسانی و سهولت در خلق سایه های واقعی و استایل های متنوع خود را به سرعت در دل دانشجویان معماری جا کرده است!

از مهم ترین ویژگی های منحصر به فرد Google SketchUp ورودی و خروجی گرفتن برای تمام نرم افزارهای معماری مانند اتوکد، ۳دی مکس،فتوشاپ، پیرانزی و ... است.

ورژن Google SketchUp Pro v7.0.10247 دارای پرسپکتیوهای انسانی تر و مناسب برای معماری داخلی و استایل های جدید و یک برنامه جانبی برای ساختن استایل می باشد.

دانلود نرم افزار به همراه کرک

 

طاهر جلیلی ; ٤:۱٥ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۱٠/۱٩